Oloví je malá obec v Karlovarském kraji, patří do okresu Sokolov. Má zhruba 1900 obyvatel, leží v Krušných horách, ve svahu nad údolím řeky Svatavy

 

Vždycky jsem přemýšlela nad tím, proč se Oloví jmenuje Oloví, když bylo spojováno spíš se sklářským průmyslem. A tak jsem trochu pátrala. Jméno dostalo snad daleko dřív, než lidé vůbec sklo začali používat. První zmínku o dolování olověné rudy jsem našla z roku 1314. Když jsem tam bydlela, netušila jsem, že mezi Olovím a sousední vesnicí Krajkovou, nad pravým břehem řeky Svatavy, je historický rudní revír. Dokonce až o rozloze 35 km3. Podnikali jsme spoustu dobrodružných výprav, ale naše fantazie sahala nejdál jen k nějakým partyzánským bunkrům. Celkem je prý v okolí kolem 150-ti důlních šachet, všechny bez výjimky jsou zavalené. Kolem roku 1880 byla důlní činnost zastavena. Pokusy o oživení těžby pak ještě s přestávkami probíhaly do roku 1916.

Dopídila jsem se, že v současnosti se starosta obce snaží zpřístupnit jednu ze zavalených šachet. V plánu je založení hornického muzea – stezky, která povede z podhradí malé vesničky Hřebeny, vzdálené asi tři kilometry, a končit bude prohlídkou jedné šachty, která byla funkční od 16. Do 19. století. V té šachtě je prý pod závalem vodotěžní kolo o rozměrech  26 metrů v průměru.  Pokud se aspoň z části dochová a podaří se jeho rekonstrukce, bude jediným podobným na celém světě.

 

V roce 1892 byla v Oloví otevřena veliká sklárna. Nejdříve na výrobu okenního skla, později se do sklárny dováželo mikrosklo a dále se zpracovávalo na laboratorní sklo, skla do hodinek a podobně. V současné době sklárna ještě funguje, byť omezeně. Vyrábí se v ní sklo technické, bezpečnostní a také vnitřní i venkovní zrcátka pro automobilový průmysl.

Největšího rozvoje dosahovala továrna asi v době první republiky. Měla až 1200 zaměstnanců. Muži pracovali ve sklárně a ženy se vrhly na domácí výrobu krajek. Z té doby se také dochovalo mnoho úžasných staveb, historických budov i celého dělnického sídliště. V dnešní době ale všechno pomalu chátrá. A co nezchátralo, tomu se dala moderní fasáda. Problém je nejspíš v tom, že všechny objekty patří fyzickým osobám a fyzická osoba, pokud má peníze, většinou nemívá vkus. V šedesátých letech se ještě postavila dvě moderní panelová sídliště a z historie toho moc nezbylo. Jen novogotický kostel sv. Michaela z roku 1897, kterému donedávna taky hrozilo, že mu spadne střecha. A malý zámeček, letní sídlo, které snad kdysi vlastnili potomci samotného Kašpara  Šlika. Dnes by v něm kousek historie hledal už jen málokdo.

 

Ve 30. letech 20. Století žijí v Oloví převážně Němci. A Oloví se už nejmenuje Oloví, ale Bleistadt (alespoň význam zůstal). Po Mnichovské dohodě se celá oblast dostala do německého záboru a Češi se stěhovali do vnitrozemí. Po druhé světové válce se v tom už pak nikdo nevyznal. Vysídlení, osídlení, přesídlení....spousta lidí se stěhovalo za prací, někteří zůstávali, jiní táhli dál. V polovině osmdesátých let bylo v Oloví spousta Kubánců, Vietnamců, lidí z Ukrajiny a dokonce celé rodiny v oblastí postižených tragédií v Černobylu. Zářným příkladem národnostního guláše byla moje maminka, o které jeden její vtipný kolega prohlásil, že se narodila v Maďarsku, vystudovala slovenské školy a přijela do Čech učit německé děti ruštinu J

Jsem ráda, že jsem vyrostla v místě, které má tak úžasnou historii....

6 

Letecký pohled na městečko, ve kterém jsem vyrostla.  Kdysi

to bývalo atraktivní místo blízko  německých hranic. Teď  jen

zapomenutá  oáza uprostřed uhelných dolů.....

 DSC07748 

 Některé  věci  se prostě ani  po letech nemění. Ulice ani dům,

 ve které jsem bydlela. Okno, za  kterým  jsem snila. Všechno

 je prostě stejné.  Jako bych  ještě i teď vnímala kouzlo líného 

 nedělního odpoledne, kdy nebylo proč ani kam spěchat. Před

 tím klidem jsem kdysi utekla. O to častěji na něj teď myslím..

  DSC05443  

  Kostel sv. Michala dominuje celému údolí. Krásný pohled...

  DSC07754 

  Milá  vzpomínka  na  horké  letní  dny.  A  taky  na spoustu

  jiných maličkostí J

  

   Když víte odkud se dívat,  je na co se dívat J. I když se mi

  kdysi zdálo,  že  není  obyčejnější  a nudnější pohled, než je

  pohled na budovu školy.